• 02163486000
  • pr@sjb.co.ir


جزئیات خبر
تعداد بازدید: 427تعداد نظرات ارسالی: 0
گزارش هفتگی بازار

جنب و جوش بازار تحت تاثیر گزارش های 6 ماهه
سقف شکنی شاخص با ورود به کانال 79 هزار واحدی
شاخص بورس اوراق بهادار تهران روند مثبت قابل توجهی را طی هفته گذشته ثبت کرد و در نهایت توانست با صعود 912واحدی به سقف 79 هزار واحدی دست یابد. هفته اخیر نماگر بورس با رشد 1.1 درصد رشد توانست در ارتفاع 79 هزار و 299 واحدی قرار گیرد. بعد از فروردین سال جاری این اولین بار است که شاخص بورس وارد کانال 79 هزار واحدی شده است. این در حالی است که متوسط نسبت P/ E سهام شرکت‌های حاضر در بورس(بدون در نظر گرفتن ذخایر مورد نیاز بانک ها و شرکت های زیان ده) به حدود 5/ 7 مرتبه رسیده است. شواهد نشان می‌دهد بازار سهام، این روزها با کمبود نقدینگی مواجه نیست. گواه این موضوع ارزش معاملات قابل قبول روزانه است که به رغم متوقف بودن نمادهای بانکی و سایر نمادها، ارزش معاملات به طور میانگین 220 میلیارد تومان بوده است.
قدرت نمایی گروه فلزی با گزارشات مناسب
معاملات هفته اخیر در شمار قابل توجهی از نمادهای این گروه تحت تاثیر انتشار گزارش‌های 6 ماهه انجام شد. در مهم‌ترین تحول در این بخش نمادهای "فملی" و "فولاد" هر دو برای تعدیل مثبت متوقف شدند. قدرت نمایی و معاملات مثبت گروه فلزی و معدنی را تا جایی نظاره گر بودیم که بیشترین سهم در رشد شاخص متعلق به این گروه بود. در کنار اکثر نمادهای گروه روی نمادهایی مانند "ذوب"، "فولاد" و "فولاژ صف خرید را تجربه کردند. در گروه فلزی خبر امضا قرارداد تولید 40 هزار تن ریل ملی بین ‌شرکت ذوب‌آهن و شرکت راه‌آهن ، موجب شد ذوب‌آهن اصفهان با رشد قیمت و در مقطعی با صف خرید مواجه شود. شرکت‌هایی با محصولات روی مانند "زنگان" و همچنین "فاسمین" و "فرآور" بیشترین مقدار تعدیل را در میان هم‌گروهی‌های خود به ثبت رساندند."فملی" موفق به تحقق 74 درصد از سود خالص در روند 6 ماه خود شد. اگرچه مس در بازار جهانی در مقایسه با روی در ماه‌های اخیر ضعیف عمل کرده است اما به نظر می‌رسد نوسانات مثبت این کالا و چشم انداز عرضه و تقاضای این کالا عاملی برای حمایت از سودآوری این شرکت بوده است. شرکت‌های فولادی مانند "فخوز" نیز از دیگر نمادهای فلزی بود که تعدیل مثبت 35درصدی سود هر سهم خود را به بازار انعکاس داد. افزایش نرخ فروش به‌عنوان عامل اصلی رشد سودآوری این شرکت عنوان شده است. قیمت سنگ آهن نیز طی هفته اخیر صعودی بود و به حدود 60 دلار در هر تن سی‌اف‌آر چین نزدیک شد. قیمت زغال‌سنگ نسبت به آگوست سال جاری دوبرابر شده است، از این رو با اینکه روزهای گذشته با کمی افت مواجه شد ولی هنوز بر بازار سنگ آهن اثر مثبتی دارد. در این گروه ، شرکت راهبرد سرمایه ایرانیان بلوک 3/ 7 درصدی میدکو را طی هفته اخیر به ارزش 607میلیارد تومان از بانک پاسارگاد خرید.
هفته پر خبر پتروشیمی و پالایشگاهی
گروه پالایشگاهی نیز هفته پرنوسان و در مجموع مثبتی را پشت سر گذاشت. وزارت نفت طی هفته اخیر از حذف ارز مبادله‌ای برای نفت خبر داد که این مساله موجب تقویت گروه پالایشی شد. از طرف دیگر اعلام شد که از ابتدای آبان در شرکت‌های پالایشی، محصولات فرعی( با سهم 10 درصدی مبالغ فروش پالایشگاهی ها) با رشدهای قابل توجهی مواجه شده‌اند. محصول "وکیوم باتوم" رشد نزدیک به 30 درصدی و "لوبکات" رشد بیش از 30 درصدی و "نفتا" رشد حدود 17 درصدی را تجربه کرده است. از طرفی قیمت نفت در یک ماه گذشته روند صعودی را در پیش گرفته است .
در گروه پتروشیمی"جم"، "شفن" و "شفارس" از شرکت‌های با تعدیل مثبت پیش‌بینی سودآوری بر اساس عملکرد 6 ماه بودند با این وجود اوضاع پتروشیمی های اوره ساز بدلیل ریزش شدید قیمت اوره و رسیدن به کف 12 سال گذشته مناسب نبود هر چند در حال حاضر قیمت ها در حال جدا شدن از کف قیمتی بدلیل افزایش تقضا در کشورهایی مانند برزیل است.

گزارشات ماهانه مثبت در گروه سیمانی
گروه های ساختمانی، سیمانی و کاشی و سرامیک اکثرا معاملات مثبت و همراه صف خرید داشتند. نماد "کرمان" پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه نوبت دوم صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی ١٦٠ ریالی با رشد حدود ٤.٥ درصدی مورد بازگشایی قرار گرفت و نماد "سشرق" و حق تقدم آن به دلیل ابهام درارائه اطلاعات متوقف شدند. دبیر انجمن سیمان با اعلام بهبود سودآوری و بازدهی سیمانی‌ها در 4 ماه اخیر از افزایش تعداد کشورها برای صادرات سیمان و کلینکر خبر داد. گزارش ماهانه شرکت های سیمانی نیز حاکی از افزایش قیمت سیمان طی ماه مهر بوده است. در این میان بازگشایی مثبت نماد "سبزوا" پس از ارائه اطلاعات پیش بینی سود با رشد حدود ٣٤ درصدی نمایان تر بود و سایر هم گروهی ها در مثبت کامل معامله شدند.
هفته کم حاشیه خودرویی
طی هفته اخیر، گروه خودرویی کم حاشیه و اکثرا مثبت دنبال شد در این میان قطعه سازها همچنان از اقبال بیشتری برخوردار بودند بطوریکه "خنصیر" و "خاهن" با رشد حدود 20 درصدی بهتر از سایر هم گروهی ها عمل کردند. "زامیاد" نیز در این گروه به عنوان پرمعامله ترین سهم بازار شناخته شد. در گروه حمل‌و‌نقلی هفته اخیر نماد"حریل" قرار بود، شاهد معامله بلوک مدیریتی باشد که با عدم حضور خریدار دچار عرضه‌های سنگینی شد که در نهایت به افت قیمت سهم منجر شد. ایران خودرو آمار تولید و فروش یک ماهه مهر و 7 ماه سال جاری را منتشر کرد که مثبت ارزیابی شد. در این گروه "خساپا" پس از اعلام پوشش 12 درصدی بودجه و بدلیل برخی ابهامات گزارش متوقف شد.
معاملات مثبت در گروه بیمه ای
گروه های بانکی، بیمه ای، لیزینگی و سرمایه گذاری اکثرا دادوستدهای متعادل و مثبتی داشتند اما گروه بیمه ای از اقبال بیشتری برخوردار بودند تا جایی که نمادهای" آسیا" و "البرز" تا صف خرید نیز پیش رفتند. در گروه بانکی نمادهای "حکمت" و "وانصار" در مجموع معاملات مثبتی را طی هفته اخیر ثبت کردند با این وجود همچنان شاهد ادامه توقف نمادهای بزرگ گروه بانکی هستیم. گروه لیزینگی اکثرا متعادل بودند اما نماد "ولصنم" از اقبال بیشتری برخوردار بود و صف خرید را نیز تجربه کرد.
داستان سایر گروه ها
در گروه آی تی با صف خرید سنگین نماد "مداران" و ادامه غیبت نمادهای" آکنتور"و "مرقام" مواجه بودیم. در این گروه پس از عرضه آسان پرداخت به قیمت 999.9 تومان شاهد صف خرید سنگین این نماد طی هفته اخیر بودیم به طوریکه ارزش بازار سهم پس از رشد حدود 40 درصدی طی هفته اخیر به یک هزار و 392 میلیارد تومان رسیده است. همین امر تقاضا در دیگر بخش‌های بازار را به میزان زیادی تحت تاثیر قرار داد.
در گروه قندی، خبر اعلام دریافت 84 میلیارد تومان از محل ما به التفاوت بهای شکر در سال 93 منجر به بهبود نسبی معاملات این گروه شد. این در حالی است که نرخ جهانی شکر مجددا 2 درصد دیگر افزایش یافته است. در این گروه قند قزوین در نامه‌ای از احتمال افزایش سرمایه 100 درصدی این شرکت خبر داد با این وجود با منفی کامل بازگشایی شد.
printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد